logo
E-letter ČVUT v Praze
6/2023

OPĚT PO ROCE

VĚDAFEST V DEJVICÍCH

Zajímá vás věda? Přijďte se podívat ve středu

21. června mezi 8.30 až 19.30 na dejvické Vítězné náměstí, kde se na největší venkovní populárně naučné akci v ČR představí různé vysoké školy, akademická pracoviště a volnočasové instituce.

Chybět samozřejmě nebude ani ČVUT.  

V našich 11 stáncích si budete moci prohlédnout, osahat a různými jinými způsoby vyzkoušet, co všechno

na ČVUT vzniká. Můžete se posadit do opravdové pilotní kabiny letounu, vyzkoušet některý z historických stavebních přístrojů, kochat se studentskou elektroformulí nebo prototypem elektromotocyklu, využít energii světla, přeměnit odpad v umělecké dílo, provést masáž srdce nebo se projít nad mrakodrapy. 

FAKULTA STAVEBNÍ
Leonardo da Vinci! Galileo Galilei! Isaac Newton! Archimedes! Petr Parléř! Seznamte se s „našimi odborníky“! 😊
Nevěříte? Přeneste se se Stavárnou ČVUT na VědaFestu časem a poznejte pět velikánů, kteří ovlivnili dějiny natolik, že se jejich objevy řídí stavaři dodnes. Zkuste na svět a kořeny stavitelství nahlédnout jejich očima a třeba si vyzkoušet
i některý z historických přístrojů.

FAKULTA STROJNÍ
Vyzkoušejte si formuli, prohlédněte si letadlo nebo rakety!
Chcete zažít, jaké je to sedět v opravdovém letounu? Máte skvělou možnost! Naše letadlo totiž přistane v celé své kráse a velikosti… A vy tak budete moci prozkoumat pilotní kabinu se všemi řídícími přístroji a ovládacími prvky.
Jestli se radši proháníte v závodním autě, můžete se těšit na jízdu v simulátoru formule. Naše strojařské holky vám ukážou kloubní náhrady, které pomáhají
v lékařství, a kluci strojaři zase, jak staví rakety, které létají až do vesmíru

FAKULTA ELEKTROTECHNICKÁ
Spojujeme elektroniku a informatiku
Pestrý program chystá pro VědaFest i FEL ČVUT. Na fakultním stánku se mohou návštěvníci a návštěvnice nechat nabít an de Graaffovým generátorem, vyzkoušet si pájení součástek, ale i programování mini robotů, tzv. Ozobotů,

s pomocí studentů a studentek FEL. Na festivalu bude k vidění také elektroformule, kterou vyvinul studentský klub eForce FEE Prague Formula.

FAKULTA JADERNÁ A FYZIKÁLNĚ INŽENÝRSKÁ
Od kamene k atomu
Přijďte se podívat, jak vytvořit laser a využít energii světla ve prospěch lidstva, sestavit plochu z dlaždice, jejíž tvar zajistí, že se nikdy nebude opakovat na dlažbě stejný vzor, a třeba zjistit, proč je platónských těles právě jen pět a co to vůbec platónská tělesa jsou.
Čekají na vás další zajímavosti z oblasti optiky a matematických záhad.

FAKULTA ARCHITEKTURY
Dílna 3D tisku z recyklovaného materiálu
Pojďte s námi objevovat, jak přeměnit odpad v umělecké dílo. Navrhnete si přívěsek, klíčenku nebo náušnice. Inspirovat se můžete vystavenými exponáty

z recyklovaného materiálu od studentek a studentů Fakulty architektury, kteří se účastnili soutěže Reborn Design.
Na pódiu festivalu vám představíme zmenšenou kopii Pla(s)teosaura. Originál
by se nám sem nevešel, protože je šest metrů dlouhý a dva metry vysoký a najdete ho v Národním muzeu. Vyrobili jej sdíleným tiskem 3D tiskaři z České republiky
a na Fakultě architektury složili naši odborníci a odbornice z Ústavu modelového projektování.

FAKULTA DOPRAVNÍ
Dopravte se na Dopravku 
V průběhu VědaFestu se na pražskou Dopravku dopravíte díky speciálně vyvinutému Dopravnímu simulátoru. Znalosti z dopravního provozu si otestujete na malém dopravním testíku. Za odměnu si odnesete malý dáreček v podobě smývatelného tetování nebo si vyrobíte placku s vlastním designem. Pokud vás zajímají nadupané motorky, tak si budete moci prohlédnout studentský elektrický prototyp motocyklu Electric EVO 2. A na stage má v dopoledních hodinách tým CTU Lions připraven soutěžní tipovací kvíz o krásné ceny. 

FAKULTA BIOMEDICÍNSKÉHO INŽENÝRSTVÍ
Poznáte lidské tělo až na dřeň
Vyzkoušíte si, jak dobře znáte lidské tělo – kde se nacházejí jednotlivé orgány

či kosti v těle, nebo jak úspěšně provést masáž srdce. Prohlédnete si interiér sanitky a seznámíte se s prací zdravotnického záchranáře. Budete si moci nechat zhodnotit své zrakové funkce a seznámit se s optickými klamy. K vidění toho ale bude ještě mnohem více.

FAKULTA INFORMAČNÍCH TECHNOLOGIÍ
Zažijte svět virtuální reality, počítačových her a umělé inteligence
Přijďte vstoupit do virtuálního světa a zažít dobu českých panovníků nebo se projít

nad mrakodrapy. Navíc si zahrajete i několik her na Arduino nebo získáte bonbony

od umělé inteligence jako odměnu za váš úsměv.

MASARYKŮV ÚSTAV VYŠŠÍCH STUDIÍ
Věda a ekonomie v čase
Na stánku se s námi můžete vydat na cestu do minulosti vědy a ekonomie. Vyzkoušíte si svůj všeobecný přehled a dozvíte se, jak věda ovlivňovala vývoj ekonomiky v jednotlivých staletích a jak se ekonomická teorie měnila s ní. Vytočte si na kole štěstí otázku, zodpovězte na ni a odneste si drobnou odměnu😊.

ÚSTŘEDNÍ KNIHOVNA ČVUT
Začalo to písmem..."
Rozvoj vědy by nebyl možný, kdyby lidé nevymysleli, jak uchovat a přenést své znalosti a nové poznatky v prostoru a čase – v knihách (a jiných písemnostech).

Na našem stanovišti se dozvíte něco o historii písma, knih a knihoven.

Budete si moc vyzkoušet, jak se psalo brkem, jaká úskalí má psaní na voskovou tabulku, že se na psacím stroji nedají mazat chyby a jak těžké je něco napsat klínovým písmem do hliněné tabulky. 


TĚŠÍME SE NA VÁS – JAKO KAŽDÝ ROK 😊
images   images   images   images
Pokud se ti náš e-letter nabitý informacemi z ČVUT nezobrazuje správně a nechceš tak být ochuzen/a o příležitost seznámit se s naší školou, klikni sem.
Tento e-letter je informačním sdělením a byl ti zaslán na základě tvé registrace a svolení na některé z akcí pořádaných ČVUT v Praze nebo na akci, které se ČVUT v Praze účastnilo nebo z veřejně dostupných adres vzdělávacích zařízení.
logo